28-08-2018

Úspešný posledný augustový víkend

V dňoch 25.-26.8.2018 som sa zúčastnil s dvoma sukami najskôr na Špeciálnej výstave jazvečíkov a na druhý deň Klubových skúšok v brlohárení jazvečíkov. Obe sa konali u nás, doma v Malackách. Nemali sme veľké ambície a ani vysoké ciele. Každý, kto ma pozná, vie, že nemám vrelý vzťah k výstavám. Skôr ich beriem len ako povinnú jazdu a so psami absolvujem len to nevyhnutné. Na výstavu som si prišiel pre VD-čka a absolvovať chovný zvod so Steris aj Tifany. Tifany najskôr získala v triede mladých ocenenie "veľmi dobrá" a Steris sa stala neskôr, na moje prekvapenie, víťazom strednej triedy s ocenením "výborná, CC". V ďalšom posudzovaní v kruhu medzi sukami, ktoré vyhrali triedy sa Steris dostala až do finálového tandemu, kde už ale dostala prednosť  jej súperka. Posudzoval Martin Bohm z Českej republiky a podľa komentárov prítomnej korony, dosť prísne. O to viac ma obe ocenenia potešili. Neskôr obe suky - Steris aj Tifany - úspešne prešli chovným zvodom a stali sa kandidátkami chovu.

Na druhý deň sme pokračovali Klubovkami v brlohárení so zadávaním titulu CACT a CCT. Môj cieľ bol získať s oboma sukami 2 x I.c, no tajne som dúfal, že aspoň v jednom kole u oboch by to mohlo byť aj niečo viac, ako hlásenie. Viem, že v oboch je veľký potenciál. Nakoniec obe suky naplnili moje očakávania. Steris sa podarilo v oboch kolách zatlačiť líšku do III. kotla a zotrvať pri nej v tesnom kontakte do konca skúšobnej doby. Získala 2 x I.c, známky 3,4,4, 64 bodov, spôsob práce hlásič. Tifany, nad rámec mojich očakávaní, v oboch kolách vyhnala, získala 2 x I.c, známky 4,4,4, 72 bodov, spôsob práce vyháňač, a v konečnom zúčtovaní získala tituly Klubový víťaz, CACT a CCT. Veľmi sa z toho teším! Obzvlášt v konkurencii toľkých psov.

A ako sa hovorí: "do tretice všetko dobré", pripájam fotografiu Rege z dnešnej rannej úspešnej dohľadávky jeleňa. Jeleňa postrieľal poľovník zo susedného PZ včera večer na postriežke. Jeleň postrieľaný "namäkko" prešiel k nám, takže ma prizvali k rannej dohľadávke. Nakoľko sa nevedeli z ich strany po asi 500 metrovej dohľadávke dostať cez hraničný rozvodnený potok s farbiarom, poprosili ma, či by som neprehľadal vizuálne aspoň 100 metrový úsek. Brávam teraz Rege so sebou do práce, pretože je po šteniatkach vo veľmi "blahobytnej" kondícii a potrebujem, aby sa dostala do formy. Takže ju zobral z auta, založil som jej GPS, a nakoľko som nemal tušenie, kadiaľ jeleň zachádzal a nemal som ani farbiarsky remeň (a vôbec som s tým nepočítal), nechal som ju voľne behať v mojej blízkosti. Po asi dvestometrovom kopírovaní hranice som zbadal jej zvýšený záujem a aktivitu, tak som ostal stáť. Odbehla odo mňa asi 100 metrov a v húštine začala hlásiť. Pomaly a potichu som sa snažil dostať k nej čo najbližšie. Keď som prišiel asi na 10 metrov zbadal som, že jeleň ešte žije. Musel som sa preto vrátiť naspäť k autu pre guľovnicu, aby som mohol ukončiť jeho trápenie. Nechal som ju ale predtým pracovať asi dvadsať minút, zaujímala ma totiž jej vytrvalosť.

Opäť veľmi potešujúci zážitok, ktorý mi pripomenul spôsobom práce a svojou húževnatosťou jej babku Honey :-) A aj skutočnosť, že jazvečík dokáže celkom spoľahlivo dohľadávať vysokú zver, aj napriek tomu, že nemôže na to získať poľovnú upotrebyteľnosť.